واريكوسل

واريكوسل

واريكوسل یکی از بیماری های شایع ناباروری در بین مردان است. لازم است آقایان درصورت مواجهه باجزئی ترین مورد غیر عادی بدون حس خجالت به یک اورولوژيست مراجعه کرده و معاینه شوند. گاهی این حس شرم می تواند عوارض جبران ناپذیری مانند عقیمی را به همراه اشته باشد.

 واريكوسل

واريكوسل چیست ؟

واريكوسل به واریسی شدن عروق بیضه در مردان گفته می شود که یکی از شایع ترین بیماری های پس از بلوغ در مردان است که چیزی در حدود 10% از مردان بالغ به آن مبتلا هستند. با اینکه گفته می شود این بیماری یکی از عوامل مهم ناباروری در مردان است ، حتما هم باعث  ناباروری نمی شود.   واريكوسل در اثر گشاد شدن سیاهرگ های بیضه رخ می دهد و در واقع نوعی تمایل به شل شدن جداره های سیاهرگ هاست. باید توجه داشت افرادی که دچار مشکل واريكوسل هستند ، احتمال ایجاد واریس پا و هموروئيد نيز بیشتر از دیگران است.

واريكوسل بیماری است که همراه با درد ، کوچک شدن و نرم شدن بیضه و ناباروری همراه است. درد بیضه در بیماری واريكوسل همراه با حس سنگینی است که با سرپا ایستادن و کار کردن بیمار تشدید شده و با استراحت کاهش می یابد. نکته مهم دیگر این است که احتمال بروز بیماری واريكوسل در رگ های بیضه سمت چپ بیشتر از سمت راست است.

 

درمان واريكوسل

برای درمان واريكوسل روش هایی وجود دارد که برای بیماران در شرایط مختلف ، متفاوت می باشد. جراحی بیماری واريكوسل در شرایط عادی یک جراحی کوچک با زمان عمل و عوارض جانبی کم و دوره نقاهت کوتاه است اما انجام این عمل جراحی در سنین پایین (مثلا پسر بچه 12-10 ساله) ممکن است عوارض روحی و روانی بدی داشته باشد به همین جهت توصیه می شود که عمل جراحی واريكوسل برای این افراد به سنین بزرگ سالی او موکول شود. البته در این مدت شدت بیماری او و ریسک ناباروری او تحت بررسی پزشکی خواهد بود. در افرادی که حرکت اسپرم با مشکل مواجه شود ، جراحی امری ضروری خواهد بود.

 

جراحی واريكوسل

برای درمان واريكوسل ممکن است از روش های مختلف جراحی استفاده شود که می توان به روش های جراحی باز از طریق شکم ، جراحي ميكروسرجري (جراحي ميكروسكوپي) و جراحي از طريق لاپاراسكوپي اشار نمود. بهترین و کم عارضه ترین شیوه جراحی ، ميكروسرجري است که به صورت میکروسکوپی رگ های بیضه بسته می شود و ازایجاد عوارض بعد از جراحی مانند جمع شدن آب در بیضه ها جلو گیری می شود.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهری مهراد اورولوژیست و متخصص کلیه و مجاری ادراری .

 

درباره نویسنده

پاسخ

دو × 2 =