تومور مثانه

تومور مثانه :

مثانه در سیستم دفع ادرار اندامی است توخالی که در بخش پایینی شکم قرار گرفته است . مثانه همچون بادکنکی است که با ابعاد کوچکتر وظیفه جمع آوری و تخلیه ادرار را به عهده دارد این عضو دیواره ای ماهیچه ای دارد که ماهیچه مذکور توان انبساط و انقباض داشته و می تواند برای دفع یا نگه داشتن ادرار بدن را یاری کند . ادرار مایعی حاوی مواد دفعی و سمی است که در اثر پاکسازی خون در کلیه ها آماده سازی می شود و در داخل مثانه جمع آوری می شود . هنگامی که زمان خارج شدن ادرار فرا برسد ، این مایع از مثانه توسط لوله ای به نام پیشابراه خاج می شود تمامی فعل و انفعالات در سیستم دفع ادرار برای حفظ سلامت بدن و مصون ماندن جسم از عفونت لازم و حیاتی است چه بسیار مواد سمی که از طریق تنفس ، پوست و تغذیه وارد بدن می شوند و می توانند انواع بیماری ها را برای فرد ایجاد نمایند اما توسط کلیه ها ، خون پاکیزه و تصفیه شده و مواد سمی از راه ادرار بدن را ترک می کنند . از این رو سلامت دستگاه دفع ادرار همچون سایر دستگاه های بدن اهمیت پیدا می کند بیماری های زیادی مثانه ، کلیه و دستگاه دفع ادرار را تهدید می کنند یکی از این بیماری ها تومور مثانه است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم .

شرح بیماری :

یکی از خطرناک ترین بیماری های مثانه تومور مثانه بوده که اکثرا دارای فرم و وضعیت توده ای شکل است . تومور مثانه بیماری کشنده ای می باشد کهدر میان سرطان های دستگاه تناسلی و ادراری بیشترین آمار مرگ و میر را دارد در صورتی که مراحل تشخیص و درمان انجام نشود ، با گذشت مدت زمانی کم ، تومور رشد نموده و می تواند علاوه بر مثانه ، اجزای مجاور آن را نیز آلوده کند این بیماری در اکثر قریب به اتفاق موارد برای افراد بالای 60 سال اتفاق افتاده و از بین تمامی بیماری های سرطان ، آمار 7درصدی را به خود اختصاص می دهد . بیماری سرطان مثانه یا تومور مثانه در اشخاص معتاد به سیگار بسیار بیشتر از سایرین شایع بوده و باید گفت طبق بررسی ها و مطالعات ، ردپای دخانیات در اکثر مبتلایان به این بیماری دیده شده است .

تومور-مثانه

دلایل ابتلا به تومور مثانه :

بر اساس پژوهش های انجام شده در حیطه تخصصی اورولوژی مشخص شد که مصرف دخانیات نقش پررنگی در به وجود آمدن تومور مثانه دارد که به این ترتیب میزان ابتلا به اکثر سرطان های مثانه با مصرف سیگار و دخانیات ارتباط مستقیم دارند .

بیماری سرطان مثانه یا تومور مثانه در میان مردان شایع تر است و جزو دسته بیماری های سرطانی و بدخیم برای مردان به حساب می آید بروز این بیمار یدر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بیش از سایر کشورهاست و نیز می توان گفت که 75 درصد از بیماری های تومور مثانه حالت غیرتهاجمی به خود می گیرند اما احتمال عود بیماری پس از درمان زیاد است . لازم به ذکر است که حدود 25 درصد از تومورهای مثانه ای ، وضعیت تهاجمی دارند .

عوامل موثر در بروز تومور مثانه دو دسته اند : ژنتیک و عوامل خارجی . این دو بریکدیگر تاثیر گذاشته و احتمال بیماری را بالا می برند به عبارت دیگر ژن های موثر در بروز سرطان با توجه به شدت گرفتن عوامل خارجی اکتیو شده و حالت سلول ها را به سمت این بیماری تغییر می دهد . از عوامل خارجی می توان به مصرف دخانیات اشاره کرد به هیم خاطر ابتلا به این بیماری در زنان کمتر از مردان است زیرا آمار زنان سیگاری به نسبت مردان سیگاری کمتر است . فرای از دخانیات و سیگار ، افراد شاغل در واحدهای صنعتی که با ماده های شیمیایی ، صنعت چاپ ، ماده های رنگی ، پتروشیمی و بعضی از انواع فلزات کار می کنند ، بیش از دیگران ریسک بیماری تومور مثانه یا انواع سرطان ها را به همراه دارند که توصیه پزشکان برای این عزیزان ؛ انجام معاینات مشخص دوره ای در زمان های منظم می باشد . اگر در برنامه غذایی مصرف کافی مایعات سالم گنجانیده شود احتمال مبتلا شدن به این نوع بیماری کاسته می شود نکته مهم  در این خصوص نوع مایع مصرفی است ؛ اگر آب یا مایعات مصرفی حاوی ماده ی ارسنیک باشد ، علاوه بر عدم سوددهی ، مضر نیز می باشد و بیماری های سرطانی را تشدید می نماید . ا دیگر عوامل خارجی موثر در پیدایش تومور مثانه و بیماری سرطان می توان به برخی دارو ها ، بیماری دیابت ، انسداد در مجاری ادراری ، التهاب و ورم مثانه و پرتودرمانی اشاره کرد .

جلوگیری از تومور سرطان :

بر اساس مطالعات و تجربیات پزشکان و متخصصین این امر ، لازم است در مدارس آموزش های لازم در این زمینه داده شود و نقش مخرب دخانیات در ایجاد انواع بیماری های کشنده سرطانی شرح داده شده تا به طور دقیق آشنایی با عواقب این رفتار ها تبیین شود. همچنین انجام غربالگری در بین گروه های پرخطر از ابتلا و پیشرفت بیماری خواهد کاست.

تومور-مثانه-11

درمان :

برای درمان بیماری سرطان مثانه در ابتدای کار ، سطح بیماری و درجه بندی آن طب بررسی ها و معاینات سنجیده می شود بعد از مشخص شدن سطح بیماری ، مناسب ترین روش درمانی اتخاذ شده و بیمار در این خصوص لازم است همکاری کامل با پزشک خود داشته باشد .

– حدود 70 درصد از مبتلایان به بیماری تومور مثانه تنها یک لایه سطحی از مثانه شان درگیر بیماری می شود و عضلات داخل این اندام سالم باقی می مانند که برای رمان بیماری تومور ها برداشته شده و آن دسته نواحی از مثانه که درگیر با تومور بوده اند تراشیده می شوند . برای تخلیه تومور مثانه از دستگاهی به نام سیستوسوکوپ بهره گرفته شده و بعد از آن درمان تکمیلی برای جلوگیری از عود بیماری اتخاذ می شود .

– در مورد تهاجمی شدن بیماری باید گفت که حدود 20 تا 25 درصد مبتلایان پس از مدتی حالت بیماری تهاجمی پیدا می کنند .

– 30 در صد بیماری های تومور مثانه دچار درگیری عضلات و ماهیچه های مثانه با تومور شده که برای درمان متاسفانه لازم است مثانه کامل خارج شود و گاهی بخش های مجاور هم تخلیه و برداشت شده تا هیچ اثری از بیماری درون بدن باقی نماند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر مهراد

درباره نویسنده

پاسخ

5 + 11 =