تشخیص نارسایی کلیه

تشخیص نارسایی کلیه

نارسایی کلیه یک بیماری آرام می باشد .عدم تشخیص نارسایی کلیه ، سبب تخریب آهسته کلیه ها می شوند و بیمار متوجه تخریب آن نمی شود . در زمان مراجعه برای درمان نارسایی کلیه در بیشتر حالات کلیه ها تخریب شده اند و بیمار در مراحل آخر قرار دارد . تخریب در کلیه های به آرامی صورت می گیرد و معمولا بیمار به دلیل ورم دست ها و پا ها ،رنگ پریدگی ،بوی بد دهان ،ضعف و بی حالی به پزشک برای درمان مراجعه می کند و متوجه تخریب کلیه ها می شود . پزشک در این مرحله برای بیمار انجام آزمایش خون و ادرار را تجویز می کند و با کمک نتایج آزمایش تحلیل کلیه ها ر ا تشخیص می دهد .

نارسایی در کلیه ها یک عامل سیستمیک می باشد و سبب تخریب هر دو کلیه می شوند .افرادی که دچار بیماری دیابت کنترل نشده می شوند هر دو کلیه خود را از دست می دهند . اما در صورتی که فرد به صورت مادرزادی دارای حالب تنگ در یکی از کلیه ها شود سبب تجمع ادرار در همان کلیه می شود در نتیجه تنها یک کلیه از بین می رود .افرادی که تنها یکی از کلیه های خود را از دست می دهند می تواند با وجود یک کلیه هم به زندگی خود ادامه دهند .این افراد باید به طور مداوم تحت نظر پزشک باشند تا در صورت علائم مشکوک اقدامات مربوطه برای بیمار در سریع ترین زمان انجام شود .

تشخیص-نارسایی-کلیه

در صورت تشخیص زود هنگام نارسایی کلیه می توان از پیشرفت نارسایی جلوگیری کرد ؟

در صورتی که در مراحل ابتدایی تشخیص ناراسایی کلیه انجام شود می توان مانع از پیشرفت آن شد اما به هیچ وجه نمی توان کلیه را را به وضعیت قبل خود بازگردانیم . پزشک بعد از یافتن عامل مخرب روش های درمانی و در صورت نیاز پیوند کلیه را برای بیمار بیان می کند . مثلا بیمارانی که به دیابت و یا فشار خون  مبتلا هستند می توان با کمک داروهای نگهدارنده بیماری را کنترل کرد .

کلیه یکی از اجزای مهم در بدن می باشد و بهتر است که برای اطمینان از سلامت ان افراد سالم نیز آزمایش نارسایی کلیه را انجام دهند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت دکتر مهری مهراد

درباره نویسنده

پاسخ

12 + پانزده =