بی اختیاری ادرار

بی اختیار ادراری مسئله ای است که میلیون ها زن و مرد به آن مبتلا هستند و علل بی اختیاری ادراری در زنان و مردان متفاوت است . در زنان علل بی اختیاری ادراری شامل : عفونت ادراری و واژینال ، شل بودن عضلات و لیگامانهای کف لگن به علت زایمان و یا حاملگی ، یائسگی ، حاملگی های متعدد خصوصا حاملگی های در سنین پائین ، کم بودن یا فقدان استروژن ، جراحی های قبلی مثل هیسترکتومی یا جراحی های لگنی ، و اختلالات مادرزادی مثانه و مجرا و حالب مثل حالب نابجا یا مثانه نوروژنیک و سالمندی می باشد.

علت بی اختیاری ادراری در مردان شامل :

مشکلات پروستات ، پس از جراحی های پروستات و تنگی مجرا علل اختلالات آناتومیک مثانه و مجرا و همینطور سالمندی می تواند باشد . عفونت ادراری و یبوست می تواند به شکل گذرا فرد را دچار بی اختیاری ادراری نماید .

انواع بی اختیاری شامل

urge , S.U.I , Mixed incontinency , OverFlow , Total incontiency می باشد .

بی اختیاری فوریتی ادرار ( Urge incontinency ) که فرد به محض احساس ادرار ، احساس فوریت شدید می کند و سریعا باید خود را به دستشویی برساند و اغلب قبل از رسیدن به توالت دچار ریزش ادرار و بی اختیاری می شود . علت ایت نوع بی اختیاری می تواند over active Bladder یا Detressor Hyperreflexia باشد .

بی اختیاری استرسی ادرار ( Stress Urinary incontinency ) که فرد با سرفه و عطسه بلند کردن اشیا سنگین ، ورزش ، دویدن ، خندیدن و نزدیکی کردن ، پریدن و یا تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده دچار ریزش و بی اختیاری ادراری می شود . این نوع بی اختیاری شایع ترین بی اختیاری ادرار در زنان می باشد ، که اغلب همراه با وجود انواع سیستوسل ها و پرولاپس و رکتوسل می باشد

بی اختیاری و شب ادراری

بی اختیاری Mixed ، ترکیب هر دو نوع بی اختیاری S.U.I ، Urge است.

بی اختیاری کامل ادرار : که فرد در تمام ساعات شبانه روز و بدون ارتباط به هیچ فالیتی دچار Leakage و یا نشت ادراری می شود . فرد احساس دفع ادرار ندارد و مدام Wetting دارد.

تشخیص دقیق نوع بی اختیاری ادراری ، مهم ترین مسئله در درمان موثر آن است . در مرکز ما که یک مرکز فوق تخصصی تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری است ، تمام روشهای تشخیص در یک جلسه انجام می شود.

بیماران به محض ورود پرسشنامه مخصوصی را پر میکنند که بر اساس آن پرسشنامه ، نوع بی اختیاری ادراری او و همینطور وجود علائمی مثل سیستوسل ، رکتوسل ، و پرولاپس رحم و شل بودن عضلات کف لگن و مشکلات مربوط به اختلالات جنسی مشخص می شود . سپس بر اساس نوع بیماری فرد تست های تشخیص شامل : آزمایش ادرار ، تست یورودینامیک ( نوار ادرار و مثانه ) و معاینات دقیق جهت بررسی پرولاپس و شل بودن عضلات کف لگن ، بررسی فشار و دترسور و فانکشن مثانه انجام می شود و همچنین بررسی وجود تومور مثانه در ابتدایی ترین مرحله برای سیگاری ها با کیت ( 22NMP ) که روش ساده و آسان جهت screen تومور مثانه است و مثل babychek انجام می شود .

درمانهای conservative شامل :

Biofeedback (بیوفیدبک ) ، Electrical stimulation و صندلی Neocontrol ( جدید ترین روش تقویت عضلات کف لگن با امواج الکترومغناطیسی و تحریکات الکتریکی کف مثانه ) می باشد ، که سبب تقویت عضلات کف لگن خصوصا پس از حاملگی و زایمان می شود و شل بودن عضلات واژینال و کف لگن بر طرف می گردد .

فرد با مراجعه به مرکز ما ، با توجه به اینکه تمامی تستها با حضور پزشک انجام می شود نه تکنسین ، با یک بار مراجعه ، تمامی روشهای تشخیصی انجام می شود و درمان فرد تعیین می شود . که اگر در مراحل اولیه باشد از درمانهای conservative و اگر در مراحل پیشرفته باشد با تزریق آمپول در مثانه و یا روشهای گذاشتن مش ( روش T.O.T ، SLING ) توصیه می شود

درباره نویسنده

پاسخ

7 + 5 =